Konferencja dla rodziców nastolatków

Strefa napięć

- historia naturalna konfliktu z nastolatkiem

Termin: 28 marca 2023
godzina: 18:30

Główny prelegent - prof. Marek Kaczmarzyk biolog i neurodydaktyk

Celem konferencji jest zrozumienie jakie mechanizmy działają w dorastającym dziecku i rozróżnienie rzeczy, których nie możemy zmienić od tego na co mamy wpływ.

"Wychowują i mają wpływ tylko ci, którzy są przy dziecku, które dorasta. A tymczasem chętnie płacimy za dziesiątki dodatkowych zajęć naszych dzieci, dając im to, czego sami nie mieliśmy w ich wieku, robimy to z przekonaniem i oddaniem godnym rodziców. W skrajnych przypadkach może to być jednak droga donikąd."
(Marek Kaczmarzyk "Strefa napięć")

Zagadnienia:

 1. Znaczenie rodzicielskiej miłości dla rozwoju mózgów naszych dzieci
 2. Biologiczne uzasadnienie konfliktu pokoleń, czyli jak rozwój młodego człowieka (a szczególnie jego mózgu) wpływa na jego zachowanie
 3. Granice naszych możliwości wpływu na dziecko?
 4. Jak działa mózg nastolatka i z czego to wynika?
 5. Czym jest dojrzałość z neurobiologicznego punktu widzenia?

W drugiej części konferencji planujemy panel z udziałem praktyków edukacji: rodzice, psychologowie, pedagodzy.

PANEL

Wojna czy pokój – o porozumieniu z nastolatkiem

Profesor Marek Kaczmarzyk wyjaśni w swoim wykładzie jak działa mózg nastolatka i jaki ma to wpływ na jego zachowanie. To zachowanie obserwujemy jako rodzice i wychowawcy, czasem z tego powodu doznajemy wielu trudnych momentów, a nierzadko odczuwamy bezradność.

W panelu „Wojna i pokój” rodzice i nauczyciele zastanowią się nad tymi wyzwaniami.

 • Jakie są granice ryzyka w procesie wychowawczym?
 • Jak testować odpowiedzialność nastolatka?
 • Oddalanie się od siebie rodziców i nastolatków – czy to nieuniknione?
 • Jak przyjaźnić się z nastolatkiem?
 • Czy nastolatkowie nas ignorują?
 • Typowe problemy z nastolatkiem: smartfon, imprezowanie, późne powroty do domu, niechęć do nauki, niechęć do chodzenia do szkoły.

W panelu wystąpią: Anna Wardak, żona i matka dziesięciorga dzieci, Sylwia Watrakiewicz tutor w szkole „Strumienie”, Paweł Sobiech, tutor w szkole „Żagle”, Krzysztof Tyralik, mąż i ojciec ośmiorga dzieci.


Konferencja jest stacjonarna: aula Szkoły STRUMIENIE ul. 3 Maja 129, Józefów k. Otwocka

WSTĘP WOLNY

Zapisz się

Prowadząca: Ewa Pietrzak - dziennikarz, prezenter, edukator medialny, logopeda. W radio Warszawa prowadzi poranek „Budzimy stolicę i okolicę” oraz audycje „Wychowywać, ale jak”. W tvp abc prowadzi program „Moda na Rodzinę”.

Prof. Marek Kaczmarzyk - biolog, neurodydaktyk i memetyk, nauczyciel i wykładowca, autor artykułów i książek z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Specjalista w zakresie ewolucyjnego, neurobiologicznego i memetycznego podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania.

Anna Wardak – od 28 lat szczęśliwa żona i matka dziesięciorga dzieci w wieku od 6 do 26 lat. Jedna z założycieli i moderator Akademii Familijnej. Autorka wykładów, warsztatów i artykułów, poświęconych wychowaniu dzieci, miłości małżeńskiej i życiu rodzinnemu. Doradca edukacyjny i rodzinny.

Sylwia Watrakiewicz - pedagog, tutor, nauczyciel, koordynator współpracy z rodzicami w szkole STRUMIENIE. Matka 6 dzieci w wieku 23 – 8 lat.

Krzysztof Tyralik - od 24 lat szczęśliwy mąż i ojciec dziewięciorga dzieci. Menedżer w międzynarodowym koncernie, moderator Akademii Familijnej. Praktyk z zamiłowania i konieczności.

Paweł Sobiech - psycholog, nauczyciel, wychowawca w szkole Żagle. Tata 3 synów. Trener warsztatów wychowawczych dla rodziców. Entuzjasta turystyki górskiej i rowerowej.