Bliskie spotkanie z historią, modą i sztuką

• 7 lutego 2020

KRYNOLINY, CEKINY I PRĄŻKI
Wystawa strojów kobiecych z lat 1830-1931

Rozmowy o ubraniach, czyli to, co dziewczyny lubią bardzo (jeśli nie najbardziej!) Świetną okazją do tego była wystawa W garderobie madame Victorii Volter, która zagościła na jeden dzień do naszej szkolnej auli. Wystawę tworzy 25 strojów inspirowanych modą damską lat 1830-1930.
Na wystawie pojawiły się zarówno suknie dzienne jak i wieczorowe; kostiumy karnawałowe oraz zestawy do jazdy na rowerze, czy do jazdy konnej. Ważnym eksponatem była suknia żałobna z okresu Powstania Styczniowego. Były też suknie inspirowane garderobą znanych kobiet: Heleny Modrzejewskiej, Marii Konopnickej, Lucy Maud Montgomery. Wielkie zainteresowanie wzbudziły suknie z filmu Titanic.
Kostiumy te zostały uszyte głównie z tkanin odpadowych i elementów starych ubrań, które jako niemodne trafiłyby na wysypiska śmieci. Dziewczyny zobaczyły, czym była krynolina. Dowiedziały się, dlaczego raz była modna szczupła talia a raz jej brak. Rozmawiały o współczesnej modzie, o ubraniach „jednego sezonu” i wynikającym z tego konsumpcjonizmie.
  • Adres

„STRUMIENIE” Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia STERNIK