CO DZIŚ OZNACZA BYCIE PATRIOTĄ?

• 8 maja 2020

WITAJ MAJ, TRZECI MAJ
Wirtualne obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

Co roku społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła święto narodowe – rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Nie inaczej było i w tym roku – wykorzystując możliwości zdalnej nauki, zespół historyczny zaprosił uczennice wszystkich klas do wspólnego świętowania. Były spotkania, ważne rozmowy, a nawet wspólne śpiewanie.
Gościem na spotkaniu kl. 6 – 8 była p. Marta Jankowska – harcerka, biotechnolog molekularny. Pani Marta – powołując się na własne doświadczenia – wskazała, dlaczego warto szukać własnych odpowiedzi na najważniejsze pytania:  Kto to jest patriota? Kim jest Polska, którą mam kochać? Jak ją kochać?

Zaproszony gość mówił o miłości do kraju jako o zachęcie do coraz lepszego poznawania przyrody, ludzi, tradycji. Miłości otwartej, która nie neguje wartości innych krajów, ale też sławi ojczyznę.  Jak to możliwe? Czy nie jest to zbyt trudne? Nasz gość  mówił także o tym,  w jaki sposób pomogła jej inspiracja ze strony przyjaciół, wspólna praca, jak  można realizować marzenia, rozwijać się, uczyć. Takie działania rozwijają też Polskę.

Na kim się wzorować? Pani Marta wśród wielu postaci, które stanowią dla niej codzienną inspirację, jako główne  wskazała „Zośkę”, „Rudego” i „Alka” oraz Marię Skłodowską-Curie.

Patriotyzm jest więc domeną pasjonatów, którzy chcą tworzyć rzeczywistość polską i światową.
  • Adres

„STRUMIENIE” Szkoła Podstawowa, Gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia STERNIK