WYCHOWANIE W CZASACH PANDEMII – WEBINAR

• 2 listopada 2020

WYCHOWANIE W CZASACH PANDEMII
Webinar z prof. Jackiem Pyżalskim

Okazuje się, że wychowanie w czasach pandemii jest jeszcze ważniejsze niż w czasie zdrowia! Aby nauczanie zdalne, hybrydowe, domowe czy każde inne poza murami szkolnymi mogło odnieść zamierzony skutek, wymaga zapewnienia odpowiednich warunków dzieciom i młodzieży.

W miniony piątek mogliśmy uczestniczyć w inspirującym webinarze prowadzonym przez prof. Jacka Pyżalskiego. Ponad 230 osób zasiadło przed swoimi ekranami, by wspólnie zastanowić się nad wyzwaniami, jakie stawia przed nami edukacja zdalna, czas izolacji czy kwarantanny.

Profesor Pyżalski podzielił się z nami swoimi badaniami, które prowadził wśród uczniów i nauczycieli podczas wiosennej pracy zdalnej. Pokazał, że edukacja zdalna to nie tylko technologia, że jest wiele czynników, które wpływają na skuteczność nauczania zdalnego. Szczególnie mocno podkreślił rolę relacji, bez których nie ma nauki. Oczywiście wielką rolę odgrywa tu nauczyciel, nie tylko w procesie dydaktycznym, lecz także ogólnego rozwoju i stabilności psychologicznej młodych ludzi. Jego towarzyszenie, wsparcie, scalanie zespołów klasowych… odgrywały i będą odgrywać dużą rolę w życiu dzieci i młodzieży, którzy doświadczają kształcenia on-line.

Pan Profesor podkreślił, że warto dbać o siebie nawzajem. Relacje nauczyciel – uczeń, rodzic – nauczyciel czy relacje między uczniami, a w końcu między członkami rodzin mają bardzo duże znaczenie dla rozwoju całej społeczności szkolnej. To od nas wszystkich zależy, do jakiej szkoły wrócimy, czego się nauczymy w tym niełatwym czasie. Dużo bardziej niż kompetencje cyfrowe należy w tym czasie rozwijać w naszych dzieciach kompetencje społeczne, savoir vivre w intrenecie.

Bardzo ważna jest higiena cyfrowa, mówił: „nie bądźmy stale online,  zadbajmy o właściwy rytm dnia, sport, spacer na świeżym powietrzu, pilnujmy czasu wieczornego bez internetu, szukajmy wspólnych pasji bez mediów”. Zachęcał, by wykorzystać ten czas na ustalenie kodeksu rodzinnego, w którym wszyscy przestrzegamy ustalonych reguł, takich jak chociażby posiłki bez telefonów. Przykład rodziców jest w tym niezastąpiony. Pokażmy dzieciom, że też walczymy.

Innym ważnym wyzwaniem jest pomoc dzieciom w skupieniu uwagi. W trakcie lekcji online dużo dzieci robi coś innego, pisze z koleżankami na czacie, gra w gry komputerowe czy bawi się obok. Warto dużo więcej rozmawiać z dziećmi niż skupiać się na zakazach czy kontroli, która jest ważna, ale nie może zastąpić realnego kontaktu z młodym człowiekiem.